GRM219R61C106KA73D
Mfr.Part #
GRM219R61C106KA73D
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10UF 16V X5R 0805
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Capacitance :
10μF
Thickness :
939.8μm
Temperature Coefficient :
X5R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
16V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Number of Terminations :
2
Height :
850μm
Temperature Characteristics Code :
X5R
Depth :
1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
WRAPAROUND
Material :
Ceramic
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 4 weeks ago)
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±10%
Voltage :
16V
Termination :
SMD/SMT
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Series :
GRM
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM219R61C106KA73D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0805 (2012 Metric), Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~85°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:16V, Number of Pins:2, GRM219R61C106KA73D pinout, GRM219R61C106KA73D datasheet PDF, GRM219R61C106KA73D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM219R61C106KA73D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM219R61C106KA73D
GRM 10μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRM219R61C106KA73D Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X5R.Ceramic capacitor runs on voltage of 16V - Rated DC.
GRM219R61C106KA73D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V