GRM219R61A475KE19D
Mfr.Part #
GRM219R61A475KE19D
Description
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0805
e3
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
10V
Termination :
SMD/SMT
HTS Code :
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Dielectric Material :
Temperature Characteristics Code :
X5R
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Lead Free :
Lead Free
Depth :
1.25mm
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Thickness :
939.8μm
Temperature Coefficient :
X5R
Capacitance :
4.7μF
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Case Code (Metric) :
Height :
850μm
Tolerance :
±10%
Murata Electronics GRM219R61A475KE19D
GRM 4.7μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRM219R61A475KE19D Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X5R.Ceramic capacitor runs on voltage of 10V - Rated DC.
GRM219R61A475KE19D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V