GRM2197U1H152JZ01D
Mfr.Part #
GRM2197U1H152JZ01D
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 50V U2J 0805
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
1500pF
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
50V
Termination :
SMD/SMT
Multilayer :
yes
Height :
850μm
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
U2J
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Depth :
1.25mm
Series :
GRM
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
U2J
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Thickness :
939.8μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Murata Electronics GRM2197U1H152JZ01D
GRM 1500pF Ceramic Capacitor ±5% U2J 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRM2197U1H152JZ01D Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is U2J.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
GRM2197U1H152JZ01D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with U2J being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V