GRM2196S2A120JZ01D
Mfr.Part #
GRM2196S2A120JZ01D
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 12PF 100V S2H 0805
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Temperature Characteristics Code :
S2H
HTS Code :
Tolerance :
±5%
Capacitance :
12pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
S2H
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Height :
850μm
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
100V
Dielectric Material :
Ceramic
Mount :
WRAPAROUND
Depth :
1.25mm
Series :
GRM
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Thickness :
939.8μm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Murata Electronics GRM2196S2A120JZ01D
GRM 12pF Ceramic Capacitor ±5% S2H 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRM2196S2A120JZ01D Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to S2H.A voltage of 100V is required to operate this capacitor.
GRM2196S2A120JZ01D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with S2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V