GRM2196R1H241JZ01D
Mfr.Part #
GRM2196R1H241JZ01D
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP CER 240PF 50V R2H 0805
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
1.25mm
JESD-609 Code :
e3
Thickness :
939.8μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Radiation Hardening :
No
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
R2H
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
850μm
Capacitance :
240pF
Temperature Characteristics Code :
R2H
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Murata Electronics GRM2196R1H241JZ01D
GRM 240pF Ceramic Capacitor ±5% R2H 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRM2196R1H241JZ01D Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is R2H.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
GRM2196R1H241JZ01D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with R2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V