GRM2195C2A9R0DZ01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM2195C2A9R0DZ01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 9PF 100V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
C0G NP0
HTS Code :
Depth :
1.25mm
Case Code (Metric) :
Capacitance :
9pF
Series :
GRM
Voltage - Rated DC :
100V
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Height :
850μm
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric :
C0G
Thickness :
939.8μm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.5pF
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mount :
Surface Mount
Murata Electronics GRM2195C2A9R0DZ01D
GRM 9pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRM2195C2A9R0DZ01D Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 100V.
GRM2195C2A9R0DZ01D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V