GRM2195C1H512JA01D
Mfr.Part #
GRM2195C1H512JA01D
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5100PF 50V C0G/NP0 0805
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
Length :
2mm
Material :
Ceramic
Capacitance :
5100pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
GRM
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Voltage :
50V
Dielectric :
C0G
Thickness :
939.8μm
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
1.45mm
Depth :
1.25mm
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM2195C1H512JA01D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0805 (2012 Metric), Number of Terminations:2, Voltage:50V, GRM2195C1H512JA01D pinout, GRM2195C1H512JA01D datasheet PDF, GRM2195C1H512JA01D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM2195C1H512JA01D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM2195C1H512JA01D
GRM 5100pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)