GRM2195C1H153JA01D
Mfr.Part #
GRM2195C1H153JA01D
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.015UF 50V C0G/NP0 0805
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
2mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
0.015µF
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Series :
GRM
ECCN Code :
EAR99
Depth :
1.25mm
Height :
1.45mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
C0G
Thickness :
939.8μm
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±5%
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Imperial) :
Voltage :
50V