GRM2195C1H103GA01J
Mfr.Part #
GRM2195C1H103GA01J
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 50V C0G/NP0 0805
Ceramic Capacitors
Weight :
5.499807mg
Voltage - Rated DC :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±2%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
GRM
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Height :
850μm
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
1.25mm
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
10000pF
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Mount :
Surface Mount
Thickness :
850μm
Dielectric :
C0G
Murata Electronics GRM2195C1H103GA01J
GRM 10000pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRM2195C1H103GA01J Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
GRM2195C1H103GA01J Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V