GRM216R72A562MAC4D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM216R72A562MAC4D
Manufacturer
Murata Electronics
Description
CAP CER MLCC
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature (Max) :
125°C
Dielectric :
X7R
Width :
1.25mm
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Tolerance :
20%
Thickness :
600μm
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
5.6nF
Package / Case :
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
2mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Multilayer :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated DC :
100V
Datasheets
GRM216R72A562MAC4D
Murata Electronics GRM216R72A562MAC4D
5.6nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 0805