GRM216R72A332MAC4D
Mfr.Part #
GRM216R72A332MAC4D
Description
CAP CER MLCC
Ceramic Capacitors
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature (Max) :
125°C
EAR99
Width :
1.25mm
Voltage - Rated DC :
100V
Temperature Characteristics Code :
X7R
e3
Length :
2mm
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Tolerance :
20%
Capacitance :
3.3nF
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Datasheets
GRM216R72A332MAC4D
Murata Electronics GRM216R72A332MAC4D
3.3nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 0805