GRM216R71H182KA01D
Mfr.Part #
GRM216R71H182KA01D
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP CER 1800PF 50V X7R 0805
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height :
600μm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Additional Feature :
REFERENCE STANDARD: CECC32101
Case Code (Imperial) :
Width :
3.2mm
Thickness :
711.2μm
Length :
4.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
GENERAL PURPOSE
Depth :
1.25mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 3 weeks ago)
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
1800pF
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Murata Electronics GRM216R71H182KA01D
GRM 1800pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRM216R71H182KA01D Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.A REFERENCE STANDARD: CECC32101 is also present on this ceramic capacitor.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
GRM216R71H182KA01D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V