GRM216R71H152KA01J
Mfr.Part #
GRM216R71H152KA01J
Description
CAP CER 1500PF 50V X7R 0805
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
X7R
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Thickness :
711.2μm
Height :
600μm
Length :
2mm
HTS Code :
Depth :
1.25mm
Capacitance :
1500pF
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 2 weeks ago)
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
X7R
Murata Electronics GRM216R71H152KA01J
GRM 1500pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRM216R71H152KA01J Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GRM216R71H152KA01J Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V