GRM216R71H122KA01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM216R71H122KA01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1200PF 50V X7R 0805
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
1.25mm
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±10%
Termination :
SMD/SMT
Series :
GRM
Thickness :
711.2μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
600μm
Length :
2mm
Number of Terminations :
2
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
1200pF
Murata Electronics GRM216R71H122KA01D
GRM 1200pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRM216R71H122KA01D Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
GRM216R71H122KA01D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V