GRM216R71E223KA01D
Mfr.Part #
GRM216R71E223KA01D
Description
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0805
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±10%
Depth :
1.25mm
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated DC :
25V
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
0.022µF
Murata Electronics GRM216R71E223KA01D
GRM 0.022μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRM216R71E223KA01D Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 25V Volts DC - Rated DC.
GRM216R71E223KA01D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V