GRM216R71E103KA01J
Mfr.Part #
GRM216R71E103KA01J
Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0805
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 2 weeks ago)
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Tolerance :
±10%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
10000pF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated DC :
25V
Temperature Coefficient :
X7R
Depth :
1.25mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Murata Electronics GRM216R71E103KA01J
GRM 10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRM216R71E103KA01J Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 25V is required to operate this capacitor.
GRM216R71E103KA01J Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V