GRM2167U1H153JA01D
Mfr.Part #
GRM2167U1H153JA01D
Description
CAP CER 0.015UF 50V U2J 0805
Ceramic Capacitors
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±5%
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
U2J
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Material :
Depth :
1.25mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Length :
2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.015µF
Temperature Coefficient :
U2J
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
SMD/SMT
Murata Electronics GRM2167U1H153JA01D
GRM 0.015μF Ceramic Capacitor ±5% U2J 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)