GRM2166T1H9R0DD01D
Mfr.Part #
GRM2166T1H9R0DD01D
Description
CAP CER 9PF 50V T2H 0805
Tape and Reel (TR)
Height :
600μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
±0.5pF
Temperature Characteristics Code :
T2H
Capacitance :
9pF
Voltage - Rated DC :
50V
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
TR, Paper, 7 Inch
HTS Code :
Multilayer :
yes
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
T2H
Depth :
1.25mm
Thickness :
711.2μm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Murata Electronics GRM2166T1H9R0DD01D
GRM 9pF Ceramic Capacitor ±0.5pF T2H 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRM2166T1H9R0DD01D Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient equals T2H indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
GRM2166T1H9R0DD01D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with T2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V