GRM2166T1H6R0DD01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM2166T1H6R0DD01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6PF 50V T2H 0805
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.5pF
Pbfree Code :
yes
Series :
GRM
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
711.2μm
Depth :
1.25mm
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitance :
6pF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Case Code (Imperial) :
Height :
600μm
Temperature Characteristics Code :
T2H
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
T2H
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Murata Electronics GRM2166T1H6R0DD01D
GRM 6pF Ceramic Capacitor ±0.5pF T2H 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRM2166T1H6R0DD01D Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
GRM2166T1H6R0DD01D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with T2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V