GRM2166P1H101JZ01D
Mfr.Part #
GRM2166P1H101JZ01D
Description
CAP CER 100PF 50V P2H 0805
Temperature Coefficient :
P2H
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
Height :
600μm
Temperature Characteristics Code :
P2H
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Depth :
1.25mm
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
100pF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Thickness :
711.2μm
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Murata Electronics GRM2166P1H101JZ01D
GRM 100pF Ceramic Capacitor ±5% P2H 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRM2166P1H101JZ01D Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is P2H.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GRM2166P1H101JZ01D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with P2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V