GRM2165C2A151GA01J
Mfr.Part #
GRM2165C2A151GA01J
Description
CAP CER 150PF 100V C0G/NP0 0805
Case Code (Metric) :
Dielectric :
C0G
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Capacitance :
150pF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
No
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Pbfree Code :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±2%
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Voltage - Rated DC :
100V
Depth :
1.25mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Murata Electronics GRM2165C2A151GA01J
GRM 150pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)