GRM2165C1H8R0DZ01D
Mfr.Part #
GRM2165C1H8R0DZ01D
Description
CAP CER 8PF 50V C0G/NP0 0805
Depth :
1.25mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
8pF
Temperature Characteristics Code :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
C0G
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
50V
TR, Paper, 7 Inch
HTS Code :
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.5pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
0805 (2012 Metric)
Height :
600μm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Thickness :
711.2μm
Pbfree Code :
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Surface Mount, MLCC
Murata Electronics GRM2165C1H8R0DZ01D
GRM 8pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRM2165C1H8R0DZ01D Overview
A program's size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
GRM2165C1H8R0DZ01D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V