GRM2165C1H680JZ01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM2165C1H680JZ01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 68PF 50V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Free :
Lead Free
Material :
Ceramic
Series :
GRM
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitance :
68pF
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height :
600μm
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
Thickness :
711.2μm
Voltage :
50V
Dielectric :
C0G
RoHS Status :
RoHS Compliant
Depth :
1.25mm
Tolerance :
±5%
Length :
2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM2165C1H680JZ01D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:0805 (2012 Metric), Voltage:50V, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, GRM2165C1H680JZ01D pinout, GRM2165C1H680JZ01D datasheet PDF, GRM2165C1H680JZ01D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM2165C1H680JZ01D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM2165C1H680JZ01D
GRM 68pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRM2165C1H680JZ01D Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
GRM2165C1H680JZ01D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V