GRM2165C1H162JA01D
Mfr.Part #
GRM2165C1H162JA01D
Description
CAP CER 1600PF 50V C0G/NP0 0805
Ceramic Capacitors
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Length :
2mm
ECCN Code :
EAR99
Depth :
1.25mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
HTS Code :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Tolerance :
±5%
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
1600pF
Height :
1.45mm
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
SMD/SMT
Material :
Ceramic
Multilayer :
yes
Voltage - Rated DC :
50V
No
Murata Electronics GRM2165C1H162JA01D
GRM 1600pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)