GRM188R71H104KA93J
Mfr.Part #
GRM188R71H104KA93J
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603
Width :
0.8mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage :
50V
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Voltage - Rated DC :
50V
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Capacitance :
0.1μF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Radiation Hardening :
No
Thickness :
889μm
Case Code (Imperial) :
0603
Length :
1.6mm
Tolerance :
±10%
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
1608
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
2
Series :
GRM
Depth :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM188R71H104KA93J from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50V, Package / Case:0603 (1608 Metric), Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, GRM188R71H104KA93J pinout, GRM188R71H104KA93J datasheet PDF, GRM188R71H104KA93J amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM188R71H104KA93J ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM188R71H104KA93J
GRM 0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRM188R71H104KA93J Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GRM188R71H104KA93J Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V