GRM1556R1HR50BD01D
Mfr.Part #
GRM1556R1HR50BD01D
Description
CAP CER 0.5PF 50V R2H 0402
Ceramic Capacitors
Width :
508μm
500μm
Dielectric :
R2H
Capacitance :
0.5pF
Case Code (Imperial) :
Length :
1mm
Tolerance :
±0.1pF
Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
125°C
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Murata Electronics GRM1556R1HR50BD01D
GRM 0.5pF 50V Ceramic Capacitor ±0.1pF R2H 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1556R1HR50BD01D Overview
A 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is R2H.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
GRM1556R1HR50BD01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with R2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V