GRM1556R1H8R2DZ01D
Mfr.Part #
GRM1556R1H8R2DZ01D
Description
CAP CER 8.2PF 50V R2H 0402
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.5pF
HTS Code :
Width :
0.5mm
R2H
JESD-609 Code :
e3
Length :
1mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated DC :
50V
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Capacitance :
8.2pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Murata Electronics GRM1556R1H8R2DZ01D
GRM 8.2pF Ceramic Capacitor ±0.5pF R2H 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1556R1H8R2DZ01D Overview
Programs on this device are of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with R2H being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
GRM1556R1H8R2DZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with R2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V