GRM1555C1H9R6BA01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1555C1H9R6BA01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 9.6PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated DC :
50V
Length :
1mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
9.6pF
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Dielectric :
C0G
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Series :
GRM
Width :
0.5mm
Tolerance :
±0.1pF
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
558.8μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
500μm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Case Code (Imperial) :
Height :
500μm
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
C0G
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Murata Electronics GRM1555C1H9R6BA01D
GRM 9.6pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)