GRM1555C1H5R9CZ01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H5R9CZ01D
Description
CAP CER 5.9PF 50V C0G/NP0 0402
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.25pF
Capacitance :
5.9pF
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn)
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
TR, Paper, 7 Inch
Murata Electronics GRM1555C1H5R9CZ01D
GRM 5.9pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H5R9CZ01D Overview
This device's program size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
GRM1555C1H5R9CZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V