GRM152R61A224ME19D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM152R61A224ME19D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.22UF 10V X5R 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Height :
200μm
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Mount :
Surface Mount
Weight :
6.010099mg
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~85°C
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Series :
GRM
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
1mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
228.6μm
Temperature Characteristics Code :
X5R
Voltage - Rated DC :
10V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
X5R
Width :
0.5mm
Capacitance :
0.22µF
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Murata Electronics GRM152R61A224ME19D
GRM 0.22μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)