GRM033R61C823KE84D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM033R61C823KE84D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.082UF 16V X5R 0201
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
16V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Height :
300μm
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Temperature Characteristics Code :
X5R
Packaging :
Cut Tape (CT)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
340.194278μg
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Capacitance :
0.082µF
Multilayer :
yes
Thickness :
330.2μm
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Series :
GRM
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X5R
Murata Electronics GRM033R61C823KE84D
GRM 0.082μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)