GRM033R60J225ME47D
Mfr.Part #
GRM033R60J225ME47D
Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0201
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
0603
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Capacitance :
2.2μF
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness (Max) :
0.015 0.39mm
Tolerance :
±20%
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Voltage - Rated DC :
6.3V
Temperature Characteristics Code :
X5R
Case Code (Imperial) :
0201
Thickness :
381μm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
TR, Paper, 7 Inch
Murata Electronics GRM033R60J225ME47D
GRM 2.2μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)