GRM0225C1E7R4CA03L
Mfr.Part #
GRM0225C1E7R4CA03L
Description
CAP CER 7.4PF 25V C0G/NP0 01005
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Series :
GRM
Factory Lead Time :
10 Weeks
Dielectric :
C0G NP0
Voltage - Rated DC :
25V
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Mount :
Capacitance :
7.4pF
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.25pF
Thickness :
228.6μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
GENERAL PURPOSE
Murata Electronics GRM0225C1E7R4CA03L
GRM 7.4pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)