GRJ31MR71H105KE01L
Mfr.Part #
GRJ31MR71H105KE01L
Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1206
Thickness (Max) :
0.053 1.35mm
Temperature Coefficient :
X7R
Case Code (Metric) :
Thickness :
1.3462mm
1206 (3216 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Capacitance :
1μF
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
Case Code (Imperial) :
Murata Electronics GRJ31MR71H105KE01L
GRJ 1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
GRJ31MR71H105KE01L Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
GRJ31MR71H105KE01L Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V