GRJ31BR72E153KWJ1L
Mfr.Part #
GRJ31BR72E153KWJ1L
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.015UF 250V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±10%
Termination :
SMD/SMT
REACH SVHC :
No SVHC
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
Boardflex Sensitive
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
X7R
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
250V
Composition :
Ceramic
Multilayer :
yes
Depth :
1.6mm
Length :
3.2mm
Series :
GRJ
Feature :
Soft Termination
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Height :
1.25mm
Capacitance :
0.015µF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
Thickness :
1.2446mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) :
0.049 1.25mm
Murata Electronics GRJ31BR72E153KWJ1L
GRJ 0.015μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
GRJ31BR72E153KWJ1L Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 250V can be used for operation.
GRJ31BR72E153KWJ1L Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V