GRJ31CR73A682KWJ3L
Mfr.Part #
GRJ31CR73A682KWJ3L
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6800PF 1KV X7R 1206
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
Series :
GRJ
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
1kV
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Height :
1.6mm
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
X7R
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Weight :
40.001177mg
Pbfree Code :
yes
Feature :
Soft Termination
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Composition :
Ceramic
Applications :
Boardflex Sensitive
Tolerance :
±10%
Case Code (Metric) :
Capacitance :
6800pF
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Mount :
Surface Mount
Thickness :
1.8034mm
Murata Electronics GRJ31CR73A682KWJ3L
GRJ 6800pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
GRJ31CR73A682KWJ3L Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 1kV, it is capable of operating.
GRJ31CR73A682KWJ3L Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV