GRJ31CC71E106KE11L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRJ31CC71E106KE11L
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10UF 25V X7S 1206
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
Temperature Characteristics Code :
X7S
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Capacitance :
10μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
X7S
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Thickness :
2.0066mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
GRJ
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Feature :
Soft Termination
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
25V
Murata Electronics GRJ31CC71E106KE11L
GRJ 10μF Ceramic Capacitor ±10% X7S 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)