GR355DD72E684KW01L
Mfr.Part #
GR355DD72E684KW01L
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.68UF 250V X7T 2220
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Depth :
5mm
Capacitance :
0.68µF
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Temperature Coefficient :
X7T
Case Code (Metric) :
Thickness :
2.0066mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Height :
2mm
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
GR3
Temperature Characteristics Code :
X7T
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
250V
Tolerance :
±10%
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
REACH SVHC :
No SVHC
Dielectric Material :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
Length :
5.7mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Murata Electronics GR355DD72E684KW01L
GR3 0.68μF Ceramic Capacitor ±10% X7T 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)