GQM1885C1H8R2BB01J
Mfr.Part #
GQM1885C1H8R2BB01J
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 8.2PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 3 weeks ago)
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
C0G
Series :
GQM
Voltage - Rated DC :
50V
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Mount :
Surface Mount
Dielectric :
800μm
Tolerance :
±0.1pF
Radiation Hardening :
No
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Metric) :
Depth :
800μm
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Feature :
High Q, Low Loss
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
8.2pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Murata Electronics GQM1885C1H8R2BB01J
GQM 8.2pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GQM1885C1H8R2BB01J Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
GQM1885C1H8R2BB01J Features
a size/dimension of 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V