GNR25BCZ
Mfr.Part #
GNR25BCZ
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Description
SSR RELAY 3PST-NO 25A 48-600V
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Crydom
Load Current :
25 A
Output Device :
SCR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Input Polarity :
AC
Current Rating :
25 A
Optoelectronic Device Type :
TRIGGER OUTPUT SSR
Input Voltage :
140(V)
Input Current :
19(RMS)(mA)
HTS Code :
Schedule B :
8536490080, 8536490080/8536490080/8536490080/8536490080/8536490080
Circuit Arrangement :
1 FORM A
Output Voltage (Max) :
600(V)
Mounting :
DIN Rail, Panel
Isolation Voltage :
4000(V)
RoHS :
Compliant
Nominal Output Voltage :
48 VAC, 120 VAC, 240 VAC, 480 VAC, 600 VAC
Reach Compliance Code :
Compliant
Output Voltage :
48-600 VAC
Termination :
Screw Terminal
Operating Temperature Classification :
COMMERCIAL
Circuit :
3NO
Number of Circuits :
1
Pin Count :
Input Signal :
90-140 VAC, 120 VAC
Rad Hardened :
No
Input Type :
AC
Output Type :
Operating Temp Range :
-20C to 80C
Datasheets
GNR25BCZ
Sensata Technologies – Crydom GNR25BCZ
GNR25BCZ datasheet pdf and Unclassified product details from Crydom Inc stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V