GLF201208T1R0M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GLF201208T1R0M
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1UH 650MA 190 MOHM SMD
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
Packing Method :
TR
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Type :
Wirewound
Current - Saturation :
340mA
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-20°C~105°C
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±20%
Case Code (Metric) :
Max DC Current :
650mA
Number of Terminations :
2
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 2 months ago)
Current Rating :
650mA
Terminal Placement :
DUAL ENDED
HTS Code :
Inductance :
1μH
Material - Core :
Ferrite
DC Resistance (DCR) :
190mOhm
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 20% TOLERANCE
Mounting Type :
Surface Mount
Shielding :
Shielded
Series :
GLF
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Datasheets
GLF201208T1R0M
TDK Corporation GLF201208T1R0M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD