GJM1555C1H9R4DB01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GJM1555C1H9R4DB01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 9.4PF 50V NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±0.5pF
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Width :
0.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
500μm
Length :
1mm
HTS Code :
Factory Lead Time :
10 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
50V
Feature :
High Q, Low Loss
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitance :
9.4pF