GJM1555C1H110FB01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GJM1555C1H110FB01D
Manufacturer
Murata Electronics
Description
CAP CER 11PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
1mm
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Negative Tolerance :
1%
JESD-609 Code :
e3
Positive Tolerance :
1%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature (Max) :
125°C
Surface Mount :
yes
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric Material :
Ceramic
Width :
500μm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature (Min) :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitance :
11pF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Thickness :
500μm
Voltage - Rated DC :
50V
Pbfree Code :
Murata Electronics GJM1555C1H110FB01D
11pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0402