GJM1555C1H5R9BB01D
Mfr.Part #
GJM1555C1H5R9BB01D
Description
CAP CER 5.9PF 50V NP0 0402
Length :
1mm
Surface Mount
HTS Code :
Width :
0.5mm
Capacitance :
5.9pF
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.1pF
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Murata Electronics GJM1555C1H5R9BB01D
GJM 5.9pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)