GJM1555C1H4R2BB01D
Mfr.Part #
GJM1555C1H4R2BB01D
Description
CAP CER 4.2PF 50V C0G/NP0 0402
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
4.2pF
Case Code (Metric) :
HTS Code :
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Width :
0.5mm
Tolerance :
±0.1pF
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Length :
1mm
Case Code (Imperial) :
Murata Electronics GJM1555C1H4R2BB01D
GJM 4.2pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)