GJM1555C1H3R5BB01D
Mfr.Part #
GJM1555C1H3R5BB01D
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3.5PF 50V NP0 0402
Ceramic Capacitors
Height :
500μm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Width :
0.5mm
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Feature :
High Q, Low Loss
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Tolerance :
±0.1pF
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
Series :
GJM
Thickness :
558.8μm
Termination :
SMD/SMT
Depth :
500μm
Dielectric :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
3.5pF
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Murata Electronics GJM1555C1H3R5BB01D
GJM 3.5pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)