GJM1555C1H1R2BB01D
Mfr.Part #
GJM1555C1H1R2BB01D
Description
CAP CER 1.2PF 50V C0G/NP0 0402
Ceramic Capacitors
Number of Pins :
2
Lead Pitch :
300μm
Radiation Hardening :
No
Weight :
652.039032μg
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Length :
1mm
Voltage - Rated DC :
50V
REACH SVHC :
No SVHC
Capacitance :
1.2pF
Tolerance :
±0.1pF
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Lead Free :
Lead Free
500μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage :
50V
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GJM1555C1H1R2BB01D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0402 (1005 Metric), Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:50V, GJM1555C1H1R2BB01D pinout, GJM1555C1H1R2BB01D datasheet PDF, GJM1555C1H1R2BB01D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GJM1555C1H1R2BB01D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GJM1555C1H1R2BB01D
GJM 1.2pF 50V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)