GJM1555C1H160JB01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GJM1555C1H160JB01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 16PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
16pF
Depth :
500μm
Feature :
High Q, Low Loss
Dielectric :
C0G
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Width :
0.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Height :
500μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
Thickness :
558.8μm
Voltage - Rated DC :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Multilayer :
yes
Series :
GJM
Mount :
Surface Mount
Length :
1mm
Case Code (Metric) :
HTS Code :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Murata Electronics GJM1555C1H160JB01D
GJM 16pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)