GCJ32ER71H475MA12L
- Mfr.Part #
- GCJ32ER71H475MA12L
- Manufacturer
- Murata Electronics
- Description
- CAP CER
- Stock
- 387
- In Stock :
- 387
- Manufacturer :
- Murata Electronics
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Terminal Shape :
- WRAPAROUND
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Lifecycle Status :
- IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
- Positive Tolerance :
- 20%
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- Negative Tolerance :
- 20%
- Temperature Coefficient :
- 15% ppm/°C
- Operating Temperature (Max) :
- 125°C
- ECCN Code :
- EAR99
- Surface Mount :
- yes
- Packing Method :
- TR, Embossed, 7 Inch
- Mounting Feature :
- Surface Mount
- Factory Lead Time :
- 15 Weeks
- Rated (DC) Voltage (URdc) :
- 50V
- Number of Terminations :
- 2
- Dielectric Material :
- Ceramic
- Capacitance :
- 4.7μF
- Capacitor Type :
- CERAMIC CAPACITOR
- Size Code :
- 1210
- JESD-609 Code :
- e3
- Temperature Characteristics Code :
- X7R
- Operating Temperature (Min) :
- -55°C
- Multilayer :
- yes
- Pbfree Code :
- Terminal Finish :
- Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
- Reference Standard :
- AEC-Q200
- Datasheets
- GCJ32ER71H475MA12L
.jpg)
4.7μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
GCJ32ER71H475MA12L Overview
GCJ32ER71H475MA12L Features
a tolerance of 20%
a tolerance of 20%
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient