GCJ31MR71H105MA12L
- Mfr.Part #
- GCJ31MR71H105MA12L
- Manufacturer
- Murata Electronics
- Description
- CAP CER
- Manufacturer :
- Murata Electronics
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Size Code :
- 1206
- Positive Tolerance :
- 20%
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- Dielectric Material :
- Ceramic
- Multilayer :
- yes
- RoHS Status :
- RoHS Compliant
- Rated (DC) Voltage (URdc) :
- 50V
- Temperature Characteristics Code :
- X7R
- JESD-609 Code :
- e3
- Reach Compliance Code :
- Compliant
- Capacitor Type :
- CERAMIC CAPACITOR
- Packing Method :
- TR, Embossed, 7 Inch
- Temperature Coefficient :
- 15% ppm/°C
- Terminal Finish :
- Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
- Reference Standard :
- AEC-Q200
- Factory Lead Time :
- 15 Weeks
- Negative Tolerance :
- 20%
- Number of Terminations :
- 2
- Capacitance :
- 1μF
- Pbfree Code :
- yes
- ECCN Code :
- EAR99
- Operating Temperature (Min) :
- -55°C
- Terminal Shape :
- WRAPAROUND
- Mounting Feature :
- Surface Mount
- Operating Temperature (Max) :
- 125°C
- Surface Mount :
- Datasheets
- GCJ31MR71H105MA12L
-1,60mm.jpg)
1μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations